Jan Willem Noldus
Umělecké zdroje Rubensovy tvorby
Tématem přednášky jsou umělecké vlivy v Rubensově tvorbě a otázka, jakou úlohu v ní sehrála jeho vlastní sbírka uměleckých děl. Rubensova sbírka antických soch sloužila v jeho dílně jako zdroj předloh pro malbu. Vzhledem k tomu, že si Rubens nepřál, aby jeho sbírky byly v budoucnu prodány, je zvláštní, že svoji sbírku antických soch sám prodal vévodovi z Buckinghamu v roce 1627.
V Rubensově době bylo kopírování děl jiných autorů a používání modelů běžné. Rubens dokonce malířům doporučoval v textu, který Rogier de Piles citoval ve své knize Cours de peinture par principes, 1708, aby se ve své tvorbě obraceli k antickému sochařství, protože ukazuje lidské tělo v jeho kráse, jíž se dnes, vzhledem k nedostatku pohybu, člověk ani nepřibližuje. Zároveň platilo, že dobrý malíř vytvořil i na základě starší předlohy dílo, jež bylo původní pro své pojetí a provedení. P. P. Rubens tvořil v duchu Aristotelova výkladu imitatia – napodobování přírody, který předpokládal osobní vklad – inventio. Byl ovlivněn posttridentismem, neo-stoicismem a myšlenkami kabaly, jež ho vedly v malbě k větší věcnosti, otevřenosti a původnosti.
Základní principy Rubensovy malby
- Umělecké dílo musí vzbuzovat emoce
- Musí klást důraz na vizuální působivost malby
- Pro větší věrohodnost a působivost se nemá vyhýbat naturalistickému zobrazování dramatických scén
Proč prodal Rubens sbírku antických plastik? Socha pro svoji trojrozměrnost neznamenala pro Rubense zdaleka tolik, jako malba, která se dokázala prostřednictvím barvy věrohodněji vyjádřit, jak ve zpracovní figur, tak ve ztvárnění přírody, jíž je člověk nedílnou součástí. To vysvětluje, proč Rubens raději prodal sbírku antických sochařských děl a ne třeba svoji sbírku přírodnin. Jeho sbírka obrazů zase dokládala, jak se s pojetím přírody vyrovnávali ostatní umělci. Rubens se v závěru svého života velmi intenzívně věnoval krajinomalbě.
Resumé přednášky proslovené pročleny SPNG dne 27.4. 2004 v Šternberském paláci Národní galerie v Praze
Petr Paul Rubens (1577 Seigen ve Vestfálsku — 1640 Antverpy)