Král Ludvík I. a jeho nákupy Raffaelových děl pro Alte Pinakothek

Cornelia Syre

Bayerische Staatsgemäldesammlungen

Král Ludvík I. a jeho nákupy Raffaelových děl pro Alte Pinakothek, Mnichov

Stará Pinakotéka (Alte Pinakothek) v Mnichově  patří k nejvýznamnějším světovým galeriím. Za svoji pověst vděčí mimo jiné i sbírce italské renesanční malby, která obsahuje díla jako Raffaelovu „Madonnu Tempi“, Botticelovo „Oplakávání Krista“ nebo Peruginovo „Vidění sv. Bernarda“. Tato díla získal počátkem 19. století král Ludvík I. Bavorský (1786-1868), neboť již počítal s výstavbou nového representativního muzea – Alte Pinakothek. Největší  sběratelský zájem soustředil k obrazům Raffaelovým, které v tehdejší době platily za vrcholné umění všech dob.

Přednáška vychází z archivních dokumentů a popisuje jednotlivé historické události.:

zprávy o pobytu Ludvíka I. v Itálii v letech 1804/1805.  Tento pobyt měl rozhodující vliv pro jeho budoucí zájem o umění, věnoval pozornost římským památkám. Jeho průvodcem v Římě byl žijící malíř, básník a historik umění Friedrich Mueller, kterému se podařilo probudit v Ludvíkovi lásku pro umění.

Během pobytu v Paříži v roce 1806 v doprovodu inspektora mnichovské galerie J.G. von Dillis často  navštěvoval „Museé Napoleon“ a to byl podnět  a inspirace k založení obdobného muzea v Mnichově. Se souhlasem otce, krále Maxe I. Josefa, a za pomoci J. G. von Dillis nakupoval obrazy v Itálii a přednost měl zisk děl Raffaelových.  Ludvíkovi I. se podařil nákup dvou Raffaelových děl : portrétu „ Binda Altovitiho“ a obrazu „Madonna Tempi“.

Archivní dokumenty živě objasňují nejen jak se Ludvík v těchto nákupech angažoval, ale také ukazují napjaté mezilidské vztahy a intriky, které až dodnes mohou ovlivnit názor na tehdy získané obrazy.

Resumé přednášky pronesené pro členy SPNG dne 2.11. 2004

Příspěvek byl publikován v rubrice Resumé přednášek. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.